FROM THOSE YOU SAVED – pomnik przy Muzeum Polin w Warszawie

Konkurs upamiętniający Polaków którzy ratowali Żydów podczas niemieckiej okupacji.

1. Otwarcie drzwi

Niemal każda historia ratujących i ratowanych rozpoczyna się symbolicznym momentem otwarcia drzwi. Ich różnorodne, historyczne formy, wykorzystane w Upamiętnieniu uświadamiają, jak indywidualne były wówczas historie i postawy Sprawiedliwych. Pozostawienie pustych, wygrawerowanych tabliczek na drzwiach wyraża hołd wszystkim, znanym i nieznanym.

2. Wędrówka

Symboliczna forma pomnika zbudowana jest z 704 par drzwi, nawiązując do liczby Sprawiedliwych, którzy oddali życie ratując prześladowanych. Wędrówka w wykreowanej przestrzeni staje się rekonstrukcją emocji i uczuć, które towarzyszyły bohaterom oraz próbą własnej interpretacji historii. Odbiorca ożywia przestrzeń, dopełnia ją swoimi przeżyciami, dokonuje wyborów, spacerując dłuższymi i krótszymi ścieżkami… Wieńczące pomnik drzewo symbolizuje spełnioną nadzieję, radość ocalenia

3. Zamknięcie drzwi

Zostawić za sobą część własnej już Historii. Zrozumieć, że wszystko nie kończy się wraz z zamknięciem drzwi…

Projekt zakładał stworzenie utwardzonego placu o wymiarach 54m x 54m, którego wykończenie stanowi prefabrykowana betonowa, ażurowa posadzka. Na placu ustawiono 704 sztuki stalowych drzwi o wymiarach 1,3m x 3m, rozmieszczonych w modularnych odstępach.