PANORAMIC HOUSE – panoramiczny widok na Bieszczady

Człowiek jest istotą wrażliwą na otaczające go piękno. Estetyczne środowisko wpływa pozytywnie na jego nastrój oraz poczucie komfortu. Krajobraz wokół Panoramic House zapewnia właśnie takie doznania, a sam dom jest ostoją wobec wszechobecnego zgiełku. Patrząc na malownicze tereny bieszczadzkich wzgórz, piętrzących się w dal, można doświadczyć uczucia spokoju oraz równowagi z naturą.

Dom jednorodzinny.
Powierzchnia: 311 m².
Lokalizacja: Podkarpacie.
Inwestor: prywatny.

PANORAMA W KADRZE

Projekt złożony z ram, zamkniętych w prostopadłościennej bryle i nieregularnymi, wystającymi poza przysadzistą całość poziomami, nadającymi budowli lekkości oraz delikatności. Oprawy kadrują panoramę w odpowiednich dla obserwatora kierunkach pozwalając mu na najciekawszą obserwację.
Schody zewnętrzne, które zostały zaprojektowane na wzór amfiteatru estetycznie dopełniają całości. Zgrabnie wtapiają się w otoczenie przez co nie kolidują z nim, a wręcz łączą się w sposób, który pozwala na dalszą kontemplację przyrody bez konieczności wychodzenia poza obiekt. Układ daje możliwość podziwiania pasm wzgórz piętrzących się w dal z powierzchni tarasu. Pozwala na obserwację panoramy z granicy nieboskłonu.

NA TLE DNIA

Dom dzięki swojej konstrukcji i przeszklonym pawilonom wchodzi w niezwykłą grę ze światłem, w organiczny sposób wtapiając się w przestrzeń go otaczającą. Współgra z przyrodą dzięki swojej otwartej osi widokowej, która swobodnie przepuszcza światło słoneczne przez wnętrze. Pozwala to na przenikanie natury przez architekturę. Dzień zaczyna się od wpuszczenia promieni mglistego poranka i kończy ognistymi blaskami słońca odbijanymi od pasm gór wprost do pomieszczeń. Wszystkie elementy przyrody jak światło, cień, wiatr, deszcz uczestniczą przez szklane ściany w życiu domowników.

KRAJOBRAZ W ODBICIU

Miejsce w którym znajduje się projekt jest pełne kolorów, które odbijają się w białych elewacjach domu oraz przenikają przez jego szklane pasaże powodując, że koreluje on z krajobrazem i daje wrażenie uczestniczenia w cyklu dobowym. Układ pasażów porządkuje przestrzeń, kolejne z nich: wewnętrzny, reprezentacyjny, krajobrazowy, powietrzny, galeria zapewniają obserwatorom inne wrażenia. Widoki które kadruje architektura stają się naturalnymi dziełami sztuki. Mieszkańcy mogą jednocześnie podziwiać obrazy w pasażu galerii– wytwór człowieka oraz obrazy przyrody- wytwór kosmosu.